| by kolporterexpo | No comments

Pogoda w Bułgarii

Bułgaria to inaczej Republika Bułgarii. Znajduje się na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie. Wielu turystów co roku zastanawia się nad spędzeniem urlopu właśnie w Bułgarii ze względu na ładną pogodę, słońce i plaże. Jest to państwo położone nad Morzem Czarnym. To przyciąga turystów, ta egzotyczność, ale też niskie ceny i cudowne widoki Zanim jednak udamy się na zagraniczne wakacje, warto sprawdzić pogodę.

Jaka panuje pogoda w Bułgarii w różnych miesiącach? Kiedy warto tam pojechać? Jak często możemy natrafić na opady? Warto zadać sobie takie pytania, a odpowiedzi na nie znajdziecie w naszym poniższym artykule. Zapraszamy zatem do lektury już teraz!

Klimat w Bułgarii

Jaki klimat panuje w Bułgarii? Przede wszystkim jest to klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, jednakże panuje on w głębi państwa. Nad Morzem Czarnym występuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny. Oczywiście wpływ na to ma otwarta przestrzeń morza. Zatem możemy spodziewać się pięknej pogody i ciepłych miesięcy.

Jaka pogoda w Bułgarii
Jaka pogoda w Bułgarii

Opady w Bułgarii

A jak to wygląda z opadami deszczu w Bułgarii? Średnia roczna suma opadów na terenach nizinnych wynosi 450 mm. W jednym miesiącu średnia suma opadów może wynieść od 40 mm w zimnym miesiącu np. styczeń czy luty do 60 mm w cieplejszym miesiącu np. czerwcu czy lipcu.

Temperatura w Bułgarii

Zanim udamy się gdziekolwiek na wakacje, zawsze warto sprawdzić, jakie pogody tam występują. Wakacje w Bułgarii nie zaskoczą nas niczym. Sierpień jest najcieplejszym miesiącem, równie ciepło jest w lipcu i czerwcu. Wtedy mamy temperatury powyżej 20 stopni C. Najzimniejsze miesiące to styczeń, luty orz grudzień. Jednak temperatury nie są tu wtedy minusowe.

Sprawdź: Kiedy przyjechać na wakacje na Kretę – temperatury powietrza i wody

Kiedy warto pojechać do Bułgarii?

Kto z nas nie lubi ciepła? A czasem i większych upałów? Są i tacy miłośnicy. A do tego piękna plaża? Ciepła woda w morzu? Jeśli będzie to dla ciebie raj, wybierz się do Bułgarii w najcieplejszych i turystycznych miesiącach lipiec i sierpień lub poza sezonem w czerwcu i na początku września. Dobra pogoda pojawia się także w maju i kwietniu. To dla tych, którzy nie lubią upałów a woda już jest ciepła.

Pogoda w Bułgarii w styczniu

Nowy Rok w Bułgarii? Dlaczego nie? Choć styczeń jest najzimniejszym miesiącem, to nie występują tu ujemne temperatury. W ciągu dnia termometry wskazują 6 stopni C, w nocy 1 stopnień C, a woda ma 6 stopni C. Tu jednak mamy aż 7 dni deszczowych i 24 słonecznych. Nadal występuje 9 godzin słonecznych.

Pogoda w Bułgarii w lutym

Luty w Bułgarii należy do zimniejszych miesięcy, za to z najrzadszymi opadami. W ciągu dnia mamy 6 stopni C, w nocy 1 stopnień C. Występuje 7 dni deszczowych z naprawdę najmniejszymi opadami, tylko 39l/m2. Do tgo 21 dni słonecznych z już 10 godzinami słonecznymi.

Pogoda w Bułgarii w marcu

Dlaczego marzec w Bułgarii? To dobry moment, gdyż wtedy zaczynamy już odczuwać cieplejsze powietrze, temperatura wzrasta do 9 stopni C w ciągu dnia. Występuje tylko 8 dni deszczowych. Pozostałe są słoneczne z 12 godzinami słonecznymi. W nocy jest jeszcze dość zimo, bo termometry wskazują tylko 3 stopnie C. Woda ma około 7 stopni C. Występują niewielkie opady.

Pogoda w Bułgarii w kwietniu

Kwiecień w Bułgarii to prawdziwa wiosna! Termometry wskazują już na prawdę wysoką temperaturę 14 stopni C w ciągu dnia i o połowę mniej w nocy. Woda także zyskuje już więcej, bo aż 10 stopni C. Również mamy 8 dni deszczowych i 22 dni słoneczne z 13 godzinami słonecznymi. Jest to miesiąc z najmniejszą intensywnością opadów.

Polecamy: Największe atrakcje w Amsterdamie – co warto zwiedzić i zobaczyć?

Pogoda w Bułgarii w maju

Dlaczego weekend majowy warto spędzić w Bułgarii? Bo jet tam na prawdę ciepło i mamy gwarancję dobrej pogody. A za pobyt tam nie zapłacimy wiele. Same korzyści. W maju mamy około 20 stopni C w dzień i nawet do 14 stopni C w nocy. Woda osiąga już 14 stopni C! A do tego zyskujemy o 2 godziny słoneczne więcej, niż w miesiącu poprzednim. I także tu występują niewielkie opady, rzadkie.

Pogoda w Bułgarii w czerwcu

Można by rzec, że w Bułgarii czerwiec to już takie małe wakacje! Termometry pokazują ponad 20 stopni C w ciągu dnia. Noce też są ciepłe około 18 stopni C, Za to woda ma aż 22 stopnie C. Nadaje się już do kąpieli. To zwiastuje nadejście sezonu turystycznego. Możemy poczuć przedsmak. Mamy 22 dni słoneczne z aż 15 godzinami słonecznymi. Występuje też 8 dni deszczowych z niewielkimi opadami.

Pogoda w Bułgarii w lipcu

I oto one – wakacje! Także w Bułgarii w lipcu panuje gorący okres wakacyjnego szału. Wielu turystów decyduje się tu przyjechać, gdyż panują idealne warunki pogodowe. Termometry wskazują nawet 30 stopni C w ciągu dnia i 10 mniej w nocy. Także woda jest gorąca ma mniej więcej 14 stopnie C. W tym miesiącu panuje 25 dni słonecznych z 15 godzinami słonecznymi więc z pewnością uda nam się skorzystać z uroków plaży, ale też coś zwiedzić. Występuje tylko 6 dni deszczowych z 36l/m2.

Pogoda w Bułgarii w sierpniu

A jak to wygląda w sierpniu w Bułgarii? Ciąg dalszy wakacji i wakacyjnych rozrywek oraz ładnej pogody. Sierpień to najcieplejszy miesiąc. Także w tym wypadku termometry będą wskazywać ponad 30 stopni C. W nocy może to być nawet 22 stopnie C. Woda ma między 25 a 26 stopni C. Mamy tu 26 dni słonecznych z 15 godzinami słonecznymi. A opady deszczu mogą wystąpić przez 5 dni, jednak w niewielkich ilościach. Mniej więcej 30l/m2, czyli prawie bez opadów jest to miesiąc.

Pogoda w Bułgarii we wrześniu

Wrzesień w Bułgarii jest nadal ciepłym wakacyjnym miesiącem, lecz ubyło nieco turystów. Zrobiło się znacznie ciszej, ale nie zimniej. Termometry w ciągu dnia pokazują 21 stopni C. W nocy to około 15 stopni C w woda ma 22 stopnie C. Nadal jest na tyle ciepła, by się w niej swobodnie kąpać. I nadal damy radę się opalić. W tym miesiącu mamy 24 słoneczne dni z 13 godzinami słonecznymi i tylko 6 dniami deszczowymi.

Pogoda w Bułgarii w październiku

Październik nadal pozostaje ciepłym miesiącem, lecz czuć wpływy jesieni. W Polsce to piękna jesień, w Bułgarii to bardziej wiosna. Mamy 17 stopni C w dzień, 10 stopni C w nocy. Temperatura wody spada do 18 stopni C. Tu, choć mamy 24 dni słoneczne z 11 godzinami słonecznymi, występuje też 7 dni deszczowych z największą intensywnością opadów 57l/m2.

Pogoda w Bułgarii w listopadzie

W Polsce listopad jest dość zimny, jednak nie w Bułgarii. Tu termometry wskazują 11 stopni C w dzień, 6 stopni C w nocy i 12 stopni C w wodzie. W ciągu 23 słonecznych dni, mamy już tylko 9 godzin słonecznych. W tym miesiącu występuje 7 dni deszczowych z dość intensywnymi opadami.

Może cię zainteresować: 6 atrakcji, z których skorzystasz w Poznaniu za darmo

Pogoda w Bułgarii w grudniu

Planujecie święta poza domem? Zatem może Bułgaria? Nie mamy tu żadnym minusowych temperatur. W dzień termometry pokazują około 6 stopni C, a w nocy około 2 stopni C. Mamy aż 9 godzin słonecznych w ciągu 22 dni słonecznych, a możemy natrafić na 9 dni deszczowych, jednak nie będą to aż tak intensywne opady.

Najlepsza pogoda w Bułgarii
Najlepsza pogoda w Bułgarii

Pogoda w Bułgarii – opinie

Według Was jaka jest pogoda w Bułgarii? Kiedy warto tam pojechać? Co skłoniło Was do wyboru akurat tego państwa? Co Wam się podoba? Jakie zabytki warto zwiedzić i o jakiej porze roku? Dajcie nam znać, co sądzicie w tym temacie? Czekamy na Wasze opinie!