| by kolporterexpo | No comments

Kiedy przyjechać na wakacje na Kretę – temperatury powietrza i wody

Kreta to bardzo chętnie odwiedzana grecka wyspa. W tym także przez Polaków. To nie tylko doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek, ale i możliwość obcowania z prawdziwie starożytną historią. Na wyspie bowiem jest mnóstwo pozostałości po dawnych czasach, które przy okazji wakacji można zwiedzić i zobaczyć.

Osobną kwestią jest pogoda na Krecie, na którą nie można narzekać.  Warto dodać iż wyspa znajduje się pod wpływem klimatu typowo śródziemnomorskiego. Charakteryzuje się on łagodną porą zimową i gorącym, upalnym latem. Mniej więcej od listopada do początku kwietnia opady występują bardzo często. Natomiast wiosna i lato są porami praktycznie bez deszczu.

Pogoda na Krecie – temperatury

Warunki pogodowe na Krecie można podzielić na wschodnią i zachodnią część wyspy oraz północ i południe. I tak wschodnie oraz południowe rejony wyspy są bardziej ciepłe i bezdeszczowe. Natomiast zachód i północ jest bardziej deszczowy z nieco niższymi temperaturami. W górskich rejonach Krety, zimą pada także śnieg.

Sezon wakacyjny zaczyna się na Krecie już nawet pod koniec kwietnia. Wtedy to temperatury nagrzewają się do 20 stopni Celsjusza. Opady ustają i powoli zaczyna dominować pora sucha. Maj na Krecie to dobry czas na zwiedzanie, termometry pokazują około 24 stopni, nie ma więc jeszcze nieznośnych upałów. Czerwiec to z kolei dobry moment na rodzinne wakacje, temperatury sięgają 28 stopni, co całkowicie wystarcza na letni wypoczynek.

Jaka jest pogoda na Krecie
Jaka jest pogoda na Krecie

Najgorętszymi miesiącami jest tradycyjnie lipiec i sierpień, wówczas termometry pokazują nawet ponad 30 stopni w cieniu. Lepiej wówczas spędzić swój urlop na plaży, bo takie warunki atmosferyczne są ciężkie przy wszelkiej aktywności. Wrzesień na Krecie jest całkiem przyjemny, temperatury trochę opadają do poziomu 27 stopni, co jest idealną pogodą aby i wypocząć i pozwiedzać.

Jeśli ktoś nie znosi wysokich temperatur, to październik będzie odpowiednim terminem dla niego, na przyjazd na Kretę. Termometry pokazują 23 stopnie, ale wieczory robią się już chłodne z każdym dniem. Od listopada zaczynają się częstsze opady, a termometry pokazują „jedynie” 19 stopni. W grudniu temperatura spada do 16 stopni w ciągu dnia, a jeszcze zimniej jest w styczniu i lutym (14 stopni). Nocą zaś temperatury na Krecie opadają do około 7 stopni. Już od marca robi się ponownie cieplej, a termometry wskazują znów 16 stopni.

Temperatura wody na Krecie

Okres kąpielowy na Krecie ma inauguracje mniej więcej na przełomie maja i czerwca. Wówczas morze nagrzewa się przynajmniej do ponad 20 stopni. W czerwcu już można śmiało się kąpać, bo woda ma 23 stopnie. Jeśli ktoś preferuje wyższe temperatury, to musi poczekać do lipca i sierpnia. Wtedy morze wokół Krety nagrzewa się do 25-26 stopni. Taka temperatura trzyma praktycznie do pierwszych dni października. Potem stopniowo morze ochładza się do 24 stopni, a w listopadzie do 23 stopni Celsjusza.