| by kolporterexpo | No comments

Jak wybrać najlepsze miejsce w samolocie?

Loty samolotem są nieodzowną częścią naszych podróży. Transport lotniczy jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się między krajami i kontynentami. Nic lepszego jeszcze nie wynaleziono.

Z tego też tytułu, jeśli dużo latamy samolotami możemy być już wtajemniczeni jakie siedzenia na pokładzie będą dla nas najlepsze. Jednak osoby, które nie podróżują zbyt często, albo są właśnie przed pierwszym dłuższym lotem będą potrzebować małej podpowiedzi. I w tym miejscu przychodzimy my, cali na biało z kilkoma radami – jak wybrać dobre miejsce w samolocie. A także z krótkim filmem dlaczego nie powinno się przesiadać:

Które miejsce w samolocie zarezerwować?

Jak wiadomo, niektóre linie lotnicze oferują usługę, polegającą na tym, że za dodatkową opłata można wybrać sobie miejsce na pokładzie samolotu. Z czego warto skorzystać, już tłumaczymy dlaczego…

Od tego gdzie dokładnie usiądziemy w samolocie będzie w głównej mierze zależał nasz komfort całej podróży. Tak popularne miejsce przy oknie, oprócz oczywistej zalety – widoków, ma też i ciemne strony. Owszem siedząc przy oknie możemy podziwiać krajobraz za szybą i możemy oprzeć się o nie podczas drzemki.

Jednak przy każdym wyjściu do toalety, musimy prosić współpasażerów o to, by nas przepuścili. A czasem ktoś przyśnie, czasem ktoś coś czyta czy ogląda i trochę głupio co chwila prosić o przejście. Lepiej nie rezerwować miejsca przy oknie, jeśli ma się problem z częstym oddawaniem moczu.

Które miejsce w samolocie zarezerwować?
Które miejsce w samolocie zarezerwować?

Z kolei miejsce przy przejściu jest idealne, kiedy nie możemy dłużej usiedzieć na jednym fotelu i lubimy spacerować. Nikt nam nie przeszkadza i wstawać możemy tyle ile mamy ochotę. Jednak kiedy przychodzi czas drzemki, to ze względu na sąsiadów nasz sen może być zakłócany, ich wyjściem do toalety czy na spacer.

Po drugie inni pasażerowie naszego lotu przechodząc między rzędami foteli, mogą niechcący wytracać nas z drzemania. Jednak to dobra opcja dla osób, które cierpią na lęk przestrzenny i lepiej by przy oknie nie siedziały.

Miejsce w środku to niestety najgorsza opcja. Dokładne połączenie wad foteli tych przy oknie i tych od strony przejścia. Ani się nie wyśpisz, ani nie oprzesz i nici z ładnych widoków, a dodatkowo trzeba przepuszczać tego szczęściarza od okna. Lepiej unikać tych miejsc.

Najlepsze miejsca w samolocie

Najlepsze miejsca w samolocie są w pierwszej i biznes klasie. Tam jest najwięcej przestrzeni i dodatkowo idzie rozłożyć fotele i się przespać. Warto rozważyć zakup biletu w pierwszej klasie czy chociażby w ekonomicznej, jeśli jesteśmy dość wysokiego wzrostu. Wówczas miejsca na nogi będzie o wiele więcej, a nasz podróż przebiegnie w większym komforcie. Oczywiście o ile nas stać.

W klasie ekonomicznej najwięcej miejsca na nogi jest w pierwszym rzędzie, tuż za pilotem 😉 albo przy przegrodzie oddzielającej inne klasy. Innym takim punktem są fotele przy wyjściu awaryjnym.

Jeśli jesteś postawnym, wysokim mężczyzną to jest duże prawdopodobieństwo, że mimo braku możliwości rezerwacji miejsc w samolocie, zostaniesz właśnie tam usadzony. Ma to związek z wewnętrznymi przepisami i bezpieczeństwem, że w razie jakiś komplikacji to właśnie ty pomożesz otworzyć drzwi awaryjne.

Najlepsze miejsce w samolocie przy turbulencjach - fotel na wysokości skrzydeł
Najlepsze miejsce w samolocie przy turbulencjach – fotel na wysokości skrzydeł

Jeśli na przykład bardzo boimy się latać albo nienawidzimy turbulencji, wówczas najlepiej wziąć miejsce tuż przy skrzydle. To właśnie tu najmniej czuć wstrząsy, jeśli takowe przydarzą się podczas podróży. Dodatkowo to dobre miejsce dla osób z chorobą lokomocyjną.

Kiedy nie najlepiej znosisz bliskość rodzin z małymi dziećmi, to jak wynika ze statystyk lepiej celuj w tylne rzędy. Tam niechętnie siadają osoby z potomstwem. Czasem, kiedy lot nie jest zbyt popularny, mogą się tam zdarzyć wolne miejsca, które można zagospodarować dla siebie. Z większych wad tylnych rzędów w samolocie można wymienić większy hałas od silników oraz zapachy z pokładowe „kuchni” i oczywiście toalety.