| by kolporterexpo | No comments

Największe atrakcje w Amsterdamie – co warto zwiedzić i zobaczyć?

Kolejnym miastem do którego zajrzymy, będzie stolica Holandii, czyli Amsterdam. Miejsce mocno kosmopolityczne, otwarte i tolerancyjne. Jego niezwykłość przejawia się również w miejskiej XVII-wiecznej architekturze, po części położonej nad kanałami. Tych ostatnich jest ponad 100 w mieście, przez co Amsterdam często nazywany jest Wenecją Północy.

Stolicę Holandii dobrze zwiedza się pieszo lub tak popularnym tu rowerem. Ze względu na sieć kanałów dobrym sposobem jest także łódź, co jest dodatkową atrakcją tego miejsca.  Turyści w Amsterdamie na pewno nie powinni się nudzić. Miasto idealnie sprawdzi się także na weekendowy wypad za granicę. Co zatem zwiedzić i które atrakcje są punktami obowiązkowymi do zobaczenia, oprócz coffe shopów 😉 ?

Zabytki i atrakcje dla turystów w Amsterdamie

Jednym z ważniejszych zabytków w Amsterdamie jest niewątpliwie Pałac Królewski – Koninklijk Paleis. Budowla powstała w XVII wieku i początkowo pełniła funkcję miejskiego ratusza, dopiero potem w czasach wojen napoleońskich została przekształcona na pałac. Obecnie jest umiejscowiona w samym sercu miasta i do dziś jest użytkowany przez holenderską rodzinę królewską. Mimo to większa część pałacu jest udostępniona dla zwiedzających (oprócz ważnych uroczystości państwowych).

Pałac Krolewski w Amsterdamie - co warto zobaczyć i zwiedzić
Pałac Krolewski w Amsterdamie – co warto zobaczyć i zwiedzić

Kolejnym znanym i chętnie odwiedzanym miejscem w Amsterdamie jest Muzeum Anny Frank. To właśnie w tym budynku, młoda Żydówka wraz ze swoją rodziną ukrywała się podczas II Wojny Światowej. Codziennie przez dwa lata opisywała swoje odczucia i życie w zawieszeniu. Niestety ktoś zdradził tę kryjówkę i rodzina Anny została przewieziona do obozów koncentracyjnych, skąd ocalał jedynie jej ojciec. To właśnie on opublikował pamiętnik swojej córki, a z budynku w którym się wszyscy ukrywali, uczyniono miejskie muzeum.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Amsterdamu jest wizyta na targu kwiatowym – Bloemenmarkt. To jedyne na świecie miejsce, gdzie handluje się sadzonkami i cebulkami kwiatów na wodzie. Można tu zobaczyć chyba wszystkie ich gatunki, w tym słynne tulipany, żonkile czy narcyzy. Targ kwiatowy jest czynny przez cały tydzień. oprócz sklepów ogrodniczych, znajdują się tu także kwiaciarnie oraz sklepy z pamiątkami.

Ważną budowlą sakralną w mieście jest Kościół Zachodni – Westerkerk. Budowla pochodzi z 1631 roku i jest doskonałym połączeniem dwóch stylów architektonicznych – gotyku i renesansu. Kościół wyróżnia się kilkukondygnacyjną wieżą, zwaną wysokim Janem. Ma ona 85 metrów wysokości, a na jej czubku została zamieszczona replika korony cesarza Maksymiliana I. Ciekawostką jest też tu fakt, iż w kościele został pochowany Rembrandt, ale nie ma informacji gdzie dokładnie znajduje się jego grób.

Wieża kościoła zachodniego - punkt charakterystyczny na mapie Amsterdamu
Wieża kościoła zachodniego – punkt charakterystyczny na mapie Amsterdamu

Last but not least to oczywiście dzielnica czerwonych latarni – De Wallen. Atrakcja dla zainteresowanych, zlokalizowana w najstarszej części Amsterdamu. Jest to miejsce mocno specyficzne – domy publiczne, coffe shopy oraz rozrywkowe – restauracje i puby. Znajduje się tu także o ironio – najstarszy w mieście kościół – Oude Kerk.